shiatsu    čínska medicína    cenník    kontakt  
 home » čínska medicína  Piatok 22.09.2023  

Tradičná čínska medicína patrí medzi najznámejšie holistické terapie a na človeka sa pozerá ako na celok, ktorý je v rovnováhe. Porušením rovnováhy sa postupne rozvinie ochorenie. Shiatsu má pevné základy v TČM, preto sa ich metódy dajú efektívne skĺbiť.

Študujem čínsku medicínu v Hradci Králové na Škole tradiční čínské medicíny TČM Longmén a stále viac využívam poznatky zo štúdia. Pri ošetrení shiatsu sa mi veľmi osvedčili metódy:

AKUPRESÚRA UCHA
Je to stará čínska liečebná metóda, prostredníctvom ktorej sa dá reflexne pôsobiť na celé telo. Veľmi sa mi osvedčila, ako pomocná terapia pri najrôznejších problémoch. Bez strachu ju môžete použiť aj ako doplnok k západnej liečbe.
Teoretické základy sú opäť v princípoch TČM, samotné ošetrenie sa robí priamo na ušnom boltci, kde sa na jednotlivé miesta určené terapeutom, nalepia semiačka vaccarie. Sú to drobné guličky, ktoré slúžia na stimuláciu daného bodu. Všeobecne sa odporúča po nalepení stimulovať body stláčaním 5-7x niekoľkokrát za deň a semiačka sa zvyknú prelepiť na druhé ucho po týždni. Závisí však predovšetkým od samotného problému, ktorý riešime. Akupresúra zaberá u každého inak a tak sa bežne stáva, že u niekoho sa stav začne lepšiť už po pár dňoch, u iného až po niekoľkých prelepeniach. Vždy je ale potrebné terapiu dotiahnuť do konca - aj keď príznaky odozneli, alebo sú výrazne slabšie, oplatí sa prísť ešte niekoľkokrát.

MOXOVANIE
Je súčasťou TČM, pracuje s rovnakými princípmi a bodmi. Moxovanie je metóda prehrievania bodov, alebo určitých oblastí tela "cigaretou"z rastliny, korá je aj nám veľmi dobre známa - palina. Vôňa dymu je špecifická a ako pri jesenných prácach v záhrade, aj dymom z moxovacej cigarety doslova nasiaknete - treba s tým rátať. V zimnom období, kedy nie je možné dostatočne priestor odvetrať, alebo moxovať von, na vzduchu, používam nedymiace uhlíkové moxy, ktoré dodajú potrebné teplo.
Teplo, ktoré produkuje moxa vyháňa z tela chlad a vlhkosť a je veľmi účinné pri sezónnych výkyvoch počasia. Rovnako je veľmi vhodné použiť moxu pri stavoch, keď sa cítite bez energie, vyčerpaní, alebo po dlhom ochorení a má imunostimulačné účinky.

BANKOVANIE
Banky sú, rovnako ako moxovanie, už dlhé stáročia súčasťou TČM. Pracuje sa s pohárikmi, v ktorých sa pomocou tepla vytvorí podtlak a po priložení je ním koža aj s podkožím vtiahnutá dnu. Používa sa rôzna intenzita na rôzne časti tela a pri rôznych indikáciách. Pomocou tejto metódy sa dá veľmi účinne pracovať na rozmanitých problémoch s pohybovým systémom, alebo aj všade tam, kde je niečoho priveľa, prípadne treba niečo rozhýbať.
Na odstránenie nepríjemných príznakov väčšinou treba viacero ošetrení, je však potrebný dlhší odstup - aspoň 3 - 4 týždne.

KONTAKTNÉ ÚDAJE

Bratislava - Nové Mesto
Mgr. Anna Lineková
IČO: 44935927
DIČ: 1081722367

Pracovná doba
Ut: 16:00 - 18:00
Štvr: 10:00 - 12:00

Objednávky
info@vpohybe.sk
0948 864 817

Zaujímavé články o shiatsu:
Zuna Vesan - moja učiteľka shiatsu

Mohlo by vás zaujímať
kurzy Nordic Walking
cvičenie v prírode
www.vpohybe.sk Vlado Linek © 1999 - 2023   116299